Hastanemiz Fizik Tedavi Servisinde bulunan WALKBOT S isimli robot yürüme engeli bulunan hastalara umut ışığı oluyor.

Kars'ta Yürüme Engelli Vatandaşlara Kafkas Üniversitesinde Robotlu Tedavi Kars Güncel-Kafkas Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi Fizik Tedavi Servisinde bulunan WALKBOT S isimli robot yürüme engeli bulunan hastalara umut ışığı oluyor.

Kafkas Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Yakup Baykuş 2 yıl önce robotik fizyoterapi cihazının hastaneye alındığını belirterek; “Fizik tedavi hekimlerimizin bir ara olmadığı dönemde hizmet verilemedi ama şuan öğretim üyelerimizin gelmeleri ile faal çalışmakta ve hastalarımız tedavi edilmekte. Türkiye’de pek çok hastanede olmayan bir sistem, bu sistemin varlığı sayesinde yaklaşık 45 hasta başarılı bir şekilde tedavi edildi ve hastalarımızın böylelikle yerel merkezlere sevkinin önüne geçilmiş oldu.

Ayrıca hastanemiz 30. Sağlık bölgesinin merkezidir. 30. Sağlık bölgesi Kars, Ardahan, Iğdır, Ağrı’dır. Hastalarımız genelde bu saydığımız illerden tedavi olmak için geliyorlar. Şuanda bir tane öğretim üyemiz var 7 tane de fizyoterapi ve fizyoterapistimiz var toplam 8 kişilik bir ekiple hastalarımıza hizmet vermekteyiz. 3. Basamak fizik tedavi ünitemiz her türlü fizik tedavi hastalarına hizmet verebilecek kapasitededir. Ayrıca şuan hastanemizde kullandığımız bu cihazımız Doğu Anadolu Bölgesinde sadece bizim hastanemizde bulunmaktadır.” açıklamalarında bulundu. ROBOT Yardımlı Yürüyüş Eğitim Sistemine Yoğun İlgi Kafkas Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi Merkezi Hastanesine 2 yıl önce getirilen ROBOT yardımlı yürüyüş eğitim sistemi büyük ilgi gördü. Felç, beyin tümörleri çeşitli hastalıklarda uygulanan robot, yürüme botu, kaça, diz, ayak bileği hareketli motor kullanılarak bireysel doğal yürüyüşlere destek sağlıyor. Yaklaşık 2 yıllık süreçte robotla 45 hasta tedavi görerek sağlığına kavuştu. Ardahan, Iğdır, Ağrı ve çevre illerden de hastaların tedavi gördüğü robot, hastalara büyük kolaylık sağlıyor. Fizyoterapist Cevdet Bozbıyık, robotla hastaların daha çabuk iyileşme sağladığını söyledi. 

Haberin Videosu

 

Haber kaynağı : http://www.karsguncel.com/kars-ta-yurume-engelli-vatandaslara-kafkas-universitesinde-robotlu-tedavi-6373h.htm

© 2011- 2023 Kafkas Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi
JoomShaper